Maca a podpora plodnosti
Maca peruánska (Lepidium meyenii) je koreňová zelenina, ktorá je považovaná za tzv. „superpotravinu“. Má obrovské množstvo priaznivých účinkov na ľudský organizmus, vďaka ktorým je obľúbenou súčasťou viacerých druhov potravinových doplnkov. Veľmi časté je užívanie Macy na podporu plodnosti, ktorému sa budem venovať v tomto článku. Ak budete čítať ďalej, tak zistíte, ako vám Maca môže pomôcť otehotnieť.
Koreň Maca je nesmierne bohatý na výživné látky. Obsahuje široké spektrum vitamínov, minerálov, aminokyselín, mastných kyselín a fytonutrientov. Vďaka tomu prispieva k celkovému zdraviu organizmu a zároveň pomáha zlepšovať plodnosť, a to dokonca u oboch pohlaví. Áno, podľa dostupných informácii dokáže Maca prášok (alebo iná forma Macy) pomôcť zlepšiť plodnosť muža a aj plodnosť ženy.
8 dôvodov, prečo Maca peruánska pomáha k plodnosti mužov aj žien
Dôvodov, prečo koreň Maca prispieva k plodnosti u oboch pohlaví, je mnoho. Nižšie nájdete 8 z tých najdôležitejších. Prvých 5 platí pre obe pohlavia. Ďalšie dva sa týkajú ženskej plodnosti a ten posledný je výhradne mužský. Takto môže Maca prášok pomôcť aj vám:
Maca pozitívne vplýva na libido a správne fungovanie pohlavných orgánov.
V dnešnej dobe už existujú aj iné spôsoby otehotnenia, ale nič nenahradí prirodzenú cestu, teda klasický pohlavný styk. Pre pohlavný styk je veľmi dôležité libido oboch partnerov, ako aj správne fungovanie ich pohlavných orgánov.
Maca peruánska pôsobí ako afrodiziakum, čím ovplyvňuje libido partnerov. Zároveň však zvyšuje tok krvi do oblasti panvy. Krv v tých „správnych oblastiach“ je taktiež počas sexu nesmierne dôležitá, ba až nevyhnutná.
Maca pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu.
Hormóny sú pre ľudské telo dôležité v každej situácii, avšak pri snahe o otehotnenie to platí obzvlášť. Maca peruánska ovplyvňuje tvorbu viacerých dôležitých hormónov, ako napríklad estrogén, testosterón či progesterón.
Maca samotná tieto hormóny neobsahuje, avšak ovplyvňuje ich tvorbu v ľudskom tele, čím prispieva k udržiavaniu hormonálnej rovnováhy. Estrogén, testosterón a progesterón zastávajú pri otehotnení veľmi dôležité funkcie, a to u mužov aj u žien.
Maca prispieva k správnemu fungovaniu žliaz s vnútorným vylučovaním.
Látky obsiahnuté v koreni Maca majú priaznivý účinok na fungovanie viacerých žliaz s vnútorným vylučovaním. Do tejto skupiny žliaz patrí napríklad štítna žľaza, hypofýza či nadobličky. Fungovanie týchto žliaz je taktiež nesmierne dôležité pre udržiavanie hormonálnej rovnováhy v tele.
Príkladom účinku Macy na žľazy je jej vplyv na štítnu žľazu. Koreň Maca obsahuje jód, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie štítnej žľazy. Ako to však súvisí s plodnosťou a tehotenstvom? Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) patrí medzi najhlavnejšie príčiny, ktoré ženám spôsobujú problémy s otehotnením. Už len vďaka tomu vám Maca môže pomôcť otehotnieť.
Maca dodáva telu energiu potrebnú na správne fungovanie.
Ľudské telo potrebuje energiu vždy. Pri pokusoch o otehotnenie to platí obzvlášť. Energia a výdrž je potrebná jednak pri otehotnení, no samozrejme aj počas samotného tehotenstva.
Koreň Macy je bohatý na sacharidy, ktoré sú najlepším zdrojom energie pre ľudské telo. Sacharidy sa v Mace nachádzajú v jednoduchšej aj v zložitejšej forme. Jednoduché sacharidy (cukry) sú využiteľné najrýchlejšie, zatiaľ čo energia zo zložitejších sacharidov sa uvoľňuje pomalšie.
Maca pozitívne pôsobí na imunitu a pomáha pri imunologických príčinách neplodnosti.
Existuje skupina porúch plodnosti, ktoré sa označujú ako imunologické príčiny neplodnosti. Ide o príčiny neplodnosti spôsobené nesprávnym fungovaním imunitného systému muža alebo ženy, v dôsledku čoho môže telo bojovať proti vlastným pohlavným bunkám, prípadne proti pohlavným bunkám partnera.
Maca má však pozitívne pôsobenie na imunitný systém organizmu a napomáha mu plniť si svoju funkciu správnym spôsobom.
Maca prispieva k zdraviu folikulov a vajíčok.
Pre oplodnenie vajíčka je nevyhnutné, aby pohlavné bunky oboch partnerov boli zdravé a v dobrom stave. Aj v tejto oblasti dokáže Maca pomôcť.
Maca pomáha pri dozrievaní folikulov. Okrem toho obsahuje množstvo výživných látok, ktoré prispievajú k zdraviu tela ako celku, ale aj jednotlivých buniek. Medzi tieto bunky patria samozrejme aj vajíčka. K zdraviu a funkcii pohlavných buniek pomáha taktiež hormonálna rovnováha, ktorú som už spomínal.
Maca prispieva k správnemu priebehu menštruačného cyklu.
Tým, že Maca prispieva k hormonálnej rovnováhe, pomáha aj udržiavať zdravý priebeh menštruačného cyklu, s ktorým majú mnohé ženy problémy. Okrem toho k správnemu priebehu menštruácie prispieva aj vplyv Macy na žľazy s vnútorným vylučovaním a podpora toku krvi do panvovej oblasti.
Maca priaznivo pôsobí na kvalitu, počet a pohyblivosť spermií.
Výsledky výskumov naznačujú, že konzumácia Macy hneď niekoľkými spôsobmi prispieva k zdraviu mužských pohlavných buniek. Na to, aby boli spermie schopné oplodniť vajíčko, ich musí byť dostatok, musia byť kvalitné a musia byť dostatočne pohyblivé, aby sa dostali na správne miesto. Maca peruánska pomáha vo všetkých z týchto troch oblastí zdravia spermií.
Za tento účinok vďačí koreň Maca pravdepodobne výživným látkam, ktoré obsahuje, ako aj svojej schopnosti udržiavať hormonálnu rovnováhu. Dôležité látky obsiahnuté v Mace podporujú zdravie jednotlivých buniek (vrátane spermií). Hormonálna rovnováha je taktiež pre zdravie spermií dôležitá, pretože určité hormóny priamo ovplyvňujú ich tvorbu.
Záver
Pri pokusoch o otehotnenie a splodenie vysneného bábätka môže pomôcť mnoho rôznych faktorov, pomôcok a doplnkov stravy resp. potravín. Maca peruánska medzi ne rozhodne patrí. Môže vám pomôcť vyrovnať hladinu hormónov v tele, prispieva k tvorbe a funkcii spermií a vajíčok a dodáva telu dôležité výživné látky. Všetky tieto faktory prispievajú k zvyšovaniu plodnosti a pomáhajú pri snahe o počatie bábätka.
Dobrý deň. Užívam druhý mesiac macu peruánsku na podporu otehotnenia. Väčšinou v recenziách som čítala, že ženám sa upravil menštruačný cyklus ja mám opačnú skúsenosť, mala som menštruačný cyklus pravidelný presne na deň a pri druhom mesiaci užívania sa mi zmenil z 28 dňového na 24 dňový, čo sa mi ešte nikdy nestalo. Môže to mať súvislosť s užívaním? Ďakujem za odpoveď. Nikde na internete som potrebné informácie nenašla.
Ahoj Katarína.
Každý organizmus je jedinečný a tak aj jeho reakcia na Macu môže byť rozdielna. Myslím, že som už ojedinele čítal nejaké podobné skúsenosti v zahraničných
diskusiách… napr. keď niekto užíva Macu kvôli akné, keď je spôsobené hormonálnou nerovnováhou, tak sa môže stať, že sa akné dočasne zhorší. V tom prípade sa odporúča znížiť množstvo konzumovanej Macy. Teda môžeš skúsiť:
• bez zmeny pokračovať v jej užívaní a uvidíš, ako bude organizmus reagovať o mesiac,
• alebo si znížiť dávku konzumovanej macy,
• prípadne skúsiť nejaké iné produkty na podporu plodnosti.
Asi som Ti príliš nepomohol. Maca je ale považovaná za adaptogén, uškodiť by Ti nemala. Jedine, čo viem, žeby ju nemali užívať ľudia, ktorí trpia istým problémom so štítnou žľazou (pri zvýšenej produkcii hormónov), nakoľko Maca obsahuje jód.