Menopauza je životnou etapou žien, s ktorou sa často zle vyrovnávajú. Proti príznakom menopauzy, teda klimakterickému syndrómu sa však dá bojovať. Veľmi dobrým pomocníkom v tomto nevyhnutnom zápase je okrem zmeny životného štýlu aj zmena stravovania. Bylinky a čaje môžu totiž príznaky menopauzy natoľko zmierniť, že o menopauze ženy nebudú ani vedieť.
Žena v prechode
Na klimaktérium sa ženy netešia. Ide o obdobie veľkých životných zmien – mení sa nielen telo, ale aj psychika. K najčastejším príznakom menopauzy patria poruchy menštruácie, bolesti hlavy a kĺbov, strata sexuálneho apetítu, priberanie v oblasti brucha, nervozita, precitlivenosť, návaly tepla a nadmerné potenie.
Bylinky na menopauzu
Hormonálna zmena sa nevyhne žiadnej žene. Kvôli zníženej produkcii hormónov – estrogénu a progesterónu – prestávajú dozrievať vajíčka a vytráca sa menštruácia. Ide o proces, ktorý trvá niekoľko rokov. Ženy sa zvyčajne do obdobia klimaktéria dostávajú okolo 45. roku života, pričom trvať môže až do 60-tky. Počas tohto pomerne dlhého obdobia dochádza k viacerým telesným i psychickým zmenám. Klimakterický syndróm zahŕňa príznaky, ktoré ženy dovtedy nemuseli vôbec zaznamenať. Avšak s mnohými z nich si možno poradiť prostredníctvom byliniek.
Šalvia lekárska
Nádherne voňavá rastlina s drobnými fialovými kvetmi a zelenými listami so strieborným nádychom zdobí nejednu záhradku. Šalvia lekárska (Salvia officinalis) pochádza zo Stredomoria a o jej liečivých účinkoch vedeli už starí Egypťania a Gréci.
Šalvia sa využíva ako liečivá bylina, ale aj ako korenina. Vyznačuje sa mnohými účinkami, ktoré sú pre telo veľmi prospešné. Obsahuje fytoestrogény, vitamíny A, B C, E a K, luteín, minerály a iné pre telo dôležité látky.
Šalvia je nápomocná pri zmiernení problémov súvisiacich s prechodom. Napomáha proti poteniu a návalom horúčav. Vhodná je aj pri gynekologických problémoch, predovšetkým pri nepravidelnom menštruačnom cykle. Má protizápalové účinky, podporuje krvný obeh a nervovú sústavu.
- Odporúčajú gynekológovia i urológovia
- Mnoho pozitívnych skúseností
- V oficiálnom e-shope získate 10% zľavu pri použití zľavového kódu „indol2019“, doprava je ZADARMO
- Pomáha pri zdravotných problémoch ako sú cysty, myómy, PMS, HPV, genitálne bradavice, onkologické ochorenia, zväčšená prostata a iné ..
- Napomáha vyrovnávať hormonálne hladiny žien i mužov, čím okrem iného zvyšuje šancu na otehotnenie
Valeriána lekárska
Trváca rastlina Valeriana officinalis s podzemkom, z ktorého vyrastá veľké množstvo koreňov, a drobnými súmernými kvietkami sa prirodzene nachádza na vlhkých miestach – v lesoch i na lúkach. Dopestovať ju však možno aj v záhrade, pričom na mieste vydrží aj niekoľko rokov.
Valeriána lekárska priaznivo pôsobí na nervy, z toho dôvodu je vhodná na užívanie počas menopauzy. Pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu, zmierňuje nespavosť, nervové napätie a počas únavy nervovú sústavu povzbudzuje. Okrem toho je valeriána vhodná pri znižovaní krvného tlaku, črevných a žalúdočných ťažkostiach či pri problémoch s črevnými parazitmi.
Ľubovník bodkovaný
Bylinka Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) rastie počas leta na takmer každej lúke, okrajoch chodníkov, na svahoch a pasienkoch. Má žiarivo žlté kvety a listy s drobnými bodkami.
Ľubovník je prírodné antidepresívum. Pomáha tiež pri strese, strachu, nespavosti, zlepšuje krvný obeh, je vhodný pri menštruačných ťažkostiach, vredoch či prekyslení žalúdka. Počas menopauzy ho ocenia ženy, ktoré trápi častá zmena nálad.
Ploštičník hroznovitý
Ploštičník hroznovitý (Cimicifuga racemosa) dorastá do výšky dvoch metrov. Má nápadné, žiarivo biele aromatické kvety, ktoré svojím usporiadaním pripomínajú hrozno. Ploštičník je bohatý na fytoestrogény, ktoré sa v zažívacom trakte menia na látky s estrogénnymi účinkami.
Ploštičník sa používa na zmiernenie problémov s menštruačným cyklom i problémov s hladinou estrogénov. Pomáha pri návaloch tepla i vysychaní vaginálnej sliznice, čo ocenia ženy v prechode. Je vhodný pri potení, zlepšuje spánok a znižuje podráždenosť. Vďaka ploštičníku sa upraví pamäť a koncentrácia, zmiernia sa urogenitálne ťažkosti a spomalí sa osteoporóza.
Angelika čínska
Bylinka Angelika čínska (Angelica sinensis / Dong Quai) sa v tradičnej čínskej medicíne používa už viac ako tisíc rokov. Označovaná je aj ako čínsky ženšen a jej účinky na ženské problémy sú výnimočné.
Angelika čínska je vhodná na reguláciu menštruačného cyklu, zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu a pomáha aj pri klimakterickom syndróme. Okrem zmiernenia menštruačných bolestí znižuje tiež frekvenciu návalov tepla a suchosť vaginálnej sliznice v prechode.
Táto bylinka obsahuje veľké množstvo kumarínov, prírodných chemických látok, ktoré rozširujú krvné cievy. Zvyšujú tak prietok krvi v maternici i iných orgánoch a stimulujú centrálny nervový systém.
Ďatelina lúčna
Mnohí považujú Ďatelinu lúčnu (Trifolium pratense) za poľnú burinu. Jej liečivé účinky ale dokazujú, že je vhodná aj na využitie vo farmakológii. Rastie do výšky jedného metra. Jej guľovité kvety ružovo-fialovej farby majú priemer 2 až 4 centimetre. Kvitne od mája do októbra na lúkach a pastvinách.
Ďatelina napomáha pri kolike, pľúcnych chorobách, poruchách trávenia, zápale dýchacích ciest, hnačkách i srdcovocievnych chorobách. Počas menopauzy ženy ocenia účinky ďateliny na depresiu a spánok. Bráni tiež rednutiu kostí a pôsobí preventívne proti rakovine prsníka.
Dioskórea huňatá
Dioskórea huňatá (Dioscorea villosa / Wild yam) je viacročná popínavá rastlina, pochádzajúca z Ameriky. Rastie vo vlhkých lesoch, v húštinách pri okrajoch ciest a močiaroch. Ide o jedlú liečivú rastlinu neurčitej chuti.
Používa sa ako prírodná alternatíva na zmiernenie príznakov v období klimaktéria. Vďaka užívaniu tejto rastliny možno dosiahnuť optimálne množstvo a balans ženských pohlavných hormónov. Priaznivo ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, pamäť a schopnosť koncentrácie, znižuje riziko vzniku aterosklerózy a osteoporózy.
Americký ženšen
Korene, stonky, ale aj listy amerického ženšenu (Panax quinguefolium) možno použiť ako liečivo. Ako jeho názov naznačuje, ide o bylinku pochádzajúcu z Ameriky. Pestuje sa však aj v Číne, Francúzsku a Kanade.
Potvrdené sú jeho účinky na imunitu, stres a depresiu i regeneráciu svalov. Zvyšuje libido i výkonnosť a znižuje cholesterol. Americký ženšen je vhodný aj počas menopauzy, keďže stimuluje centrálny nervový systém, zlepšuje koncentráciu, metabolizmus a priaznivo vplýva na duševný stav.
Vitex jahňací
Vitex agnus-castus je 1 až 6 m vysoký ker pochádzajúci zo Stredomoria. Má dlhé listy, modrofialové kvety a tmavofialové bobule. Semená a ovocie sa často používajú v medicíne. Vitex jahňací sa zvyčajne užíva pri problémoch s menštruačným cyklom, pri opuchoch a kŕčoch, citlivosti prsníkov. Využitie má aj pri depresiách, pocitoch nervozity a náladovosti.
Alchemilka obyčajná
Liečivá rastlina Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris) rastie na vlhkých lúkach a pasienkoch, ale aj popri potokoch. Trvalka je pokrytá mäkkými chĺpkami, má laločnaté listy a žltozelené kvety tvoriace súkvetia.
Pri menopauze je vhodné jej užívanie kvôli sťahujúcemu účinku a zastaveniu silného krvácania, ktoré sa u mnohých žien objavuje na začiatku klimaktéria. Jemne uvoľňuje kŕče, je močopudná, pomáha pri nevoľnostiach počas prechodu.
Ašvaganda
Adaptogénna bylina ašvaganda (Withania somnifera) je tiež známa ako Withania opojná či indický ženšen. Je to poloker dorastajúci do výšky 1 až 1,5 metra, ktorý rastie v Indii, severnej Afrike a na Blízkom východe. Ker má žltozelené kvety a oranžové až červené guľaté plody. V lekárstve sa používa iba koreň.
Ašvaganda je antioxidant stimulujúci imunitný systém, posilňujúci dobrú kondíciu, normálne funkcie mozgu, pôsobí proti následkom stresu a zmierňuje stavy úzkosti. Zvyšuje plodnosť, má omladzujúce účinky, pôsobí aj ako sedatívum – tlmí záchvaty a priaznivo pôsobí na spánok.
Lucerna siata
Rastlina Lucerna siata (Medicago sativa) má perovito zložené listy a fialové kvety podobné ďateline. Je to viacročná strukovina obsahujúca pre človeka všetkých 8 dôležitých esenciálnych aminokyselín, veľa bielkovín, vitamíny a minerály. Používajú sa predovšetkým mladé klíčky, ktoré možno jesť čerstvé, ale aj použiť ako prísadu do jedál.
Lucerna siata dokáže potlačiť takmer všetky nepriaznivé prejavy menopauzy. Poradí si s návalmi, psychickými a sexuálnymi problémami i s osteoporózou.
Ľan siaty
Pre Ľan siaty (Linum usitatissimum) sú typické modro-fialové kvety vyrastajúce v súkvetiach. Plody pozostávajú z lesklých semien, ktoré obsahujú prekurzory lignanov, vlákninu, proteíny, mastný olej, minerály a vitamíny. Prekurzory lignanov sa v organizme menia na enterolignány, ktoré majú podobný účinok ako estrogény. Z toho dôvodu je vhodné ho užívať počas menštruačných a klimakterických ťažkostí. Užívanie ľanových semien má dobrý účinok aj pri prevencii rakoviny prsníka a hrubého čreva.
Rozchodnica ružová
Liečivá bylinka Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) sa ľudovo nazýva aj zlatý koreň. Rastie vo vysokohorských oblastiach strednej a západnej Európy a Balkánu. Na Slovensku je zaradená medzi zákonom chránené rastliny. Obsahuje flavonoidy, steroidy, triesloviny, heteroglykosoidy a ďalšie cenné látky.
Má priaznivý účinok na vitalitu a energiu, vhodná je preto pri zvýšenej duševnej a fyzickej záťaži. Priaznivo ovplyvňuje duševnú rovnováhu a emocionálnu stabilitu. Okrem toho zlepšuje pamäť, stimuluje hormonálnu aktivitu, má detoxikačné účinky, prispieva k zrýchlenému metabolizmu. Je účinným antioxidantom, priaznivo ovplyvňuje funkciu srdca a ciev.
Kotvičník zemný
Jednoročná bylina Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) má krátke stopkaté listy elipsovitého tvaru a žlté kvety. Jeho plody majú špicaté ostne. Tento invazívny druh pochádza z morských pobreží Číny a Japonska, rozšíril sa však aj na ostatné kontinenty.
Kotvičník je známy predovšetkým pre svoje účinky na libido, ale dobrým pomocníkom je aj počas obdobia menopauzy. Priaznivo vplýva na hormonálnu rovnováhu, u oboch pohlaví zvyšuje sexuálnu túžbu, u žien redukuje telesný tuk v rizikových partiách. Potláča nespavosť, depresie, premeny nálad, návaly horúčav a obnovuje životný elán a vitalitu.
Čaje na menopauzu
Situáciu okolo potenia, návalov tepla, nervovej vyčerpanosti, porúch spánku či častých zmien nálad môžete zlepšiť aj vďaka čajom. Bylinky si stačí nasušiť, prípadne si kúpiť hotový čaj a pravidelne ho užívať. Čaje však netreba piť horúce, odporúča sa ich konzumácia, keď sú vlažné.
Nehormonálne lieky na menopauzu
Spomínané bylinky sa dajú užívať aj vo forme homeopatík, čo sú vlastne lieky na prírodnej báze. Tieto doplnky stravy je možné nájsť v čistej forme, ale aj v kombináciách. Pri boji s klimakterickým syndrómom je zvyčajne účinnejšie bylinky kombinovať, a tak využiť ich silu naplno. Nižšie v tabuľke si môžete pozrieť môj zoznam doplnkov stravy, ktoré sú určené (nie len) pre ženy v prechode.
Prírodné lieky na menopauzu (Homeopatiká) | ||
---|---|---|
Menoxin | 60 kapsúl / 12,99€ / 30 dní | Zľava až -30% |
Menox 45 | 45 tabliet / 21,99€ / 45 dní | Chcem viac info |
Sérélys | 60 tabliet / 26,19€ / 30 dní | Chcem viac info |
Záver
Boj proti príznakom menopauzy nie je ľahký. Každá žena ho zvláda inak, využíva iné spôsoby, triky či „babské rady“. Bylinky počas tohto obdobia určite netreba zatracovať. S mnohými príznakmi dokážu totiž ženám pomôcť natoľko, že problematickosť tejto nepríjemnej fázy života dostatočne zmiernia a uľahčia im život.
Podeľte sa o svoje tipy na uľahčenie obdobia klimaktéria a o skúsenosti s prírodnými liekmi na menopauzu do komentárov pod článkom. Mnoho žien sa určite poteší a verím, že aj inšpiruje.
Zdroje:
- http://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1810091_najlepsie-potraviny-a-bylinky-na-menopauzu-bez-stresu
- https://primar.sme.sk/c/2463012/klimakterium-ako-ho-prezit-a-nezblaznit-sa.html
- http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/759-klimakterium-prechod-menopauza-byliny-bylinky-babske-rady-cajove-smesi-tinktury
- https://www.celostnimedicina.cz/bylinky-a-menopauza.htm
- http://www.swissnatural.sk/klimakterium-po-40-priznaky-byliny/
- http://www.radypremenopauzu.sk/neprijemne-prejavy-menopauzy-upokoja-bylinky/
- https://examine.com/supplements/valeriana-officinalis/
- http://mynatureproduct.com/jake-jsou-prednosti-pro-americky-zensen.html
- https://www.navratkuzdraviu.sk/n/asvaganda-ashwagandha-withania-somnifera
- https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d9/Starr_030612-0063_Tribulus_terrestris.jpg